SON DAKİKA

TEKDEN HASTANESİ’NDE HAYATA TUTUNDU

Bu haber 12 Nisan 2019 - 7:58 'de eklendi ve 355 views kez görüntülendi.

Kalp ana damarlarının ters olduğu anlaşılan bebek, Özel Denizli Tekden Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir ameliyat ile yeniden hayata tutundu.

 

Durmuş ailesinin bebeklerinde  doğumdan hemen sonra Manisa da yapılan tetkiklerinde Yenidoğan döneminin en ağır kalp hastalıklarından birisi olan, kalbin ana damarlarının ters yerleşimli olduğu (Büyük Arter Transpozisyonu) saptandı. Yenidoğan döneminin en ciddi kalp sorunlarından birisi olan bu durum karşısında acilen ameliyat gereksinimi olan minik bebek  için Manisa da tüm sağlık ekipleri seferber oldu. Tüm Türkiyede oldukça sınırlı sayıda merkezde yapılabilen büyük ve oldukça riskli kalp ameliyatının Denizli’de Özel Tekden hastanesinde yapıldığı bilgisi üzerine minik bebekTekden hastanesine sevk edildi. İlk değerlendirmeler sonrası kısa sürede kalp damar cerrahisi tarafından hasta ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyat sonrası yenidoğan yoğun bakım ünitesinde devam eden tedavisi çok kısa süre içerisinde taburculukla sonlandı.

 

Konu hakkında bilgi veren Özel Denizli Tekden Hastanesi Eğitim Koordinatörü ve Yenidoğan Uzmanı Doç Dr Osman Öztekin; ‘’Doğumsal kalp hastalıklarının yaklaşık olarak  yüz doğumda bir görülür her kalp hastalığı olan çocuk yada bebeğin tedavisi aynı değildir. Basit kapanmamış bir damarın kapatılmasından, yarısı gelişmemiş bir kalbi, hayata adapte etmeye kadar bir seri operasyon hatta kalp nakline kadar çeşitli ameliyatlar gerekebilir. Hastalara doğar doğmaz aynı gün ameliyat gerekebildiği gibi erişkin yaşa kadar fark edilemeyip  50-60’lı yaşlarda bile bu hastalıktan ameliyat olabilirler. Maalesef bebeklik ve çocukluk dönemi, açık kalp ve kapalı kalp ameliyatları düzenli bir şekilde  Denizli’de bugüne kadar yapılamamaktaydı. Bu güne kadar Yenidoğan hastalıkları konusunda  her türlü tedavinin yapılabildiği merkezimizde bundan böyle  1 günlük bebeklerden başlayarak tüm çocukluk dönemi kalp hastalığı ameliyatları da yapılabilecektir. Denizli de yenidoğan ve çocukluk döneminin bu tür büyük kalp ameliyatlarını yapılabilir kılarak tüm bölgeye ve ülkemize büyük hizmet sağlayan; başta kalp damar cerrahisi ekibi olmak üzere, tüm anestezi ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi çalışanlarına teşekkür eder, tebrik ederim’’ dedi.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com