SON DAKİKA

KAZANINCA ZAFER, KAYBEDİNCE DARBE! (05.04.2019)

Bu haber 05 Nisan 2019 - 6:57 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

Yerel seçimler sona erdi ama tartışması yıllarca süreceğe benziyor. Türkiye genelinde seçimin galibi olan Cumhur İttifakı İstanbul’daki sonuçlardan memnun değil. İstanbul’da henüz netleşen bir durum yok, ancak CHP adayı şimdilik önde götürüyor. Sayımlarda sürpriz çıkmazsa Ekrem İmamoğlu İstanbul Belediye Başkanı olacak.

Sürekli “Sandığa güvenin” , “Vatandaşın iradesine saygı gösterin” diyeceksiniz, beklediğiniz sonucu alamayınca da darbe. Olmuyor, darbe sözü seçime gölge düşürmekten başka işe yaramıyor. Cumhur cephesinin yandaş yazarları kazandıkları yerlerdeki başarıya gölge düşürüyor. Bu durumda Millet ittifakı asıl darbeyi siz yaptınız dese ortam daha da gerilecek. Bazı CHP’li belediye başkanları seçimi zafer olarak bile görmezken, tevazu ile sonucu kabullenirken darbe sözü çok yakışıksız kaldı. “Seçimi neden kaybettik” diye oturup bir öz eleştiri yapsalar, sevap ve günahlarını ortaya dökseler, sonuçtan ders çıkarsalar ülkemiz ve kendileri için daha hayırlı olacaktır.

Enflasyon açıklandı, gıda maddeleri fiyatı %30 artmış. Yeni ekonomik pakete göre enflasyon düşecek, fiyatlar aşağı inecekti. Alınan tedbirler işe yaramamış. Büyük umutlarla açılan tanzim satış mağazaları da sonucu değiştirmemiş. Vatandaş beka sorunundan önce karnını doyurma derdinde. Aç insan önce yaşamak için mücadele eder, bu şartlarda cumhur ittifakının %50’nin üstünde oy alması büyük başarıdır. Cumhur ittifakı bu başarı için millete teşekkür etmelidir.

Yıllardır oyuna sahip çıkamayan, her seçimde oylarımız çalındı diyen CHP’nin oy hırsızlığı ile suçlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Gerçi yandaş medya oy hırsızlığı suçunu FETÖ’ye havale etti ama onun da kabul edilebilir yanı yok. Yandaş yazar Fadime Özkan bu konuda bence en doğru sözü söylemiş;  “FETÖ ya da birileri belli ki oy çalmış, kaydırmış, uydurmuş ama AKP müşahitleri de ayakta uyumuş”. AKP’lilerin oy çalındığına bu kadar canı gönülden sarılmaları bana bir fıkrayı anımsattı;

“İki kör yaprak sarma yiyorlarmış, sarmalar azalınca birisi ötekine;

-Ulan kör yoksa ikişer ikişer mi yiyorsun, demiş. Öteki ;

-Nereden biliyorsun, gözün görmüyor ki, deyince

-Kendimden pay biçiyorum, demiş.”

Bu çağda güvenilir bir seçim yapamamak ülkemizin ayıbıdır ve gelişmişlik seviyemizin göstergesidir. “Millet aya, biz yay” eski bir söz ama bizim için hala geçerli.

(05.04.2019)

 

 

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com