SON DAKİKA

KEKİKTE ÜRETİMİNDE SÖZ SAHİBİ OLDUK

Bu haber 14 Şubat 2019 - 7:33 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.

Denizli’de düzenlenen 8. Kekik Paneli’nde kekik üretimi ve bu üretimin arttırılması konuşuldu.  Panelde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, 2018 yılında Denizli’de 120 bin dekar alanda, 13 bin ton kekik üretildiğini ve bu üretiminden 40 milyon dolar elde edildiğini ifade etti.

Her yıl düzenli olarak yapılmakta olan ve ülkemizin önemli ihraç  ürünlerinden biri olan kekik üretimi ve sorunlarının değerlendirildiği  “8. Kekik Paneli” Pamukkale Richmond Thermal Otelde yapıldı. Panele Denizli Valisi Hasan Karahan, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Kütaş Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gürel, STK başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.

Kalıntısız, kaliteli ve temiz kekik üretiminin pazarı elinde tutmanın birinci şartı olduğuna dikkat çeken İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “İlimizde 2018 verilerine göre 120 bin dekar alanda yaklaşık olarak 13.000 ton kekik üretimi gerçekleştirilmektedir. Kekik üretimi ile ülkemiz 60 milyon dolar gelir elde etmekte bunun da 40 milyon dolarını Denizlimiz sağlamaktadır. Geçtiğimiz hafta İlimize teşrif eden Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli kullanılmayanorman alanlarının da kekik üretimine açılacağını müjdelemiştir. Bakanlığımızla koordineli bir şekilde Valiliğimizin de desteğiyle üreticilerimizin gelirini arttırmak için projeler üretmeye, Çiftçi Eğitim Programları yapmaya devam edeceğiz”dedi.

Panelde Konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan’da; “Denizli coğrafya olarak her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği ve bununda ekonomiye katkı sağladığı ender illerimizden birisidir. Buradaki panele katılım üreticilerimizin ekonomik bir bitki olan kekik üretiminin devam etmesi noktasında ciddiyetini kavramış olduğunu görmekten oldukça memnunum. Dünya üzerinde kekik üretimi yapan bir çok ülke var ve bir rekabet söz konusu. Ancak çok şükür ki Denizlimiz kekik üretiminde söz sahibi ve iyi de bir gelire sahip. Bu durumun devam etmesi için kıymetini bilmeli ve bilimsel usullere göre üretimi yapmalıyız.Gerek Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz gerekse de Kütaş firması bu işin bilincinde ve düzenli olarak her yıl bu paneli düzenliyorlar. Burada paylaşılanları iyi değerlendirmeli ve tarlamızda üretim yaparken bunlara dikkat etmeliyiz. Vatandaşımız kazanırsa biz kazanırız. Devlet olarak her zaman yanınızdayız” dedi.

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    http://www.satkirala.com
    http://wwwgazetesehir.com