SON DAKİKA

ERMENİ SOYKIRIMI HİKÂYESİ (11.02.2019)

Bu haber 11 Şubat 2019 - 7:09 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
960x100 px

Fransa Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron 24 Nisan’ı “Ermeni Soykırımı Anma Günü” olarak ilan etti. Fransa 2001 yılında bu konuda bir yasa çıkarmıştı.

Ermeni soykırımı yalanı 24 Nisan yaklaştığında ülkemizin başını ağrıtan, dış politikamızı meşgul eden bir konudur. Şu ana kadar dünyada 29 ülke ve ABD’de 43 eyalet Ermeni Soykırımını resmen kabul etmiş durumdadır. Bu sayının giderek artacağı kesin, çünkü Türkiye’nin Büyükelçisini çekmekten başka yapacak bir eylemi yok. Varsayalım ki bütün ülkeler soykırımı tanıdı, sonraki adımlar; Tazminat ve toprak talebi olacak.

Ermeniler olaya uzun soluklu bir mücadele, bir maraton gözüyle bakıyor. Eğer dünyada pek çok ülke soykırımı tanıma kararı alırsa Ermeniler konuyu Uluslararası Adalet Divanına götürüp Türkiye aleyhine dava açacaklar. Bu davada 1915 olaylarında mağdur edilen Ermeniler için 54 milyar dolar tazminat isteyecekler. Varsayalım ki mahkeme Ermenileri haklı buldu ve Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkûm etti, sıra Türkiye’den toprak talebine gelecek. Ermenistan’ın hayali “Büyük Ermenistan”; bu hayal Giresun’dan Van’a bir çizgi çekin, doğuda kalan tüm vilayetleri neredeyse ülkemizin dörtte birini kapsıyor.

Ermenileri bu hayaller peşinde koşturan komşumuz gariban Ermeni vatandaşları değil, özellikle ABD ve AB ülkelerinde yaşayan tuzu kuru Ermeniler. Bunlara Ermeni Diasporası deniliyor. Diaspora ülke dışında yaşayan Ermenileri bir arada tutmak için soykırım hikâyesine sarılmış durumda. Diaspora yanlısı Ermeniler Fransa’da ve ABD medyasında büyük güç sahibi, bu nedenle devlet yöneticilerini ve kamuoyunu kolay etkiliyorlar.

Fransa’nın Ermeniler konusunda sürekli aktif olmasının sebebini günah çıkartma olarak algılayınız. Fransa Birinci Dünya Savaşında Adana, Urfa, Maraş bölgesindeki Ermenileri silahlandırıp ayaklandırdı, Ermeni çetelere Fransız askeri elbisesi giydirdi, hatta onlara devlet kurdurmaya bile kalktı. Milli mücadelede Fransızlar yenilip ülkemizden çekilince Ermeniler kaderleri ile baş başa kaldılar. İşte Fransızlar bu yaptıklarının diyetini öder gibi soykırımın bayraktarlığını yapıyorlar.

Haklı olmamıza rağmen bizim tezlerimiz maalesef ciddiye alınmıyor. Çünkü dış politikada fazla ağırlığımız yok.

(11.02.2019)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com