SON DAKİKA

“OY UĞRUNA GÖRMEZDEN GELİNEN KURALLAR”

Bu haber 08 Şubat 2019 - 8:09 'de eklendi ve 526 views kez görüntülendi.
960x100 px

İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Şevket Murat Şenel, İstanbul Kartal’da 8 katlı binanın yıkılmasıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, oy uğruna birçok kuralların görmezden gelindiğini ifade ederek, İmar Barışı Yasasıyla bu tür birçok binanın görmezden gelindiğini belirtti.

 

İstanbul Kartal’da 8 katlı binanın çökmesiyle ilgili olarak açıklamada bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Şevket Murat Şenel, 8 katlı binanın 3 katının projeye aykırı olarak inşaat edildiğini ve ağırlık nedeniyle kolanların fazla dayanamadığını belirterek; “Elimize ulaşan ön bilgiler 8 katlı binanın son üç katının projeye aykırı şekilde kaçak olarak yapıldığını gösteriyor. Yetersiz mühendislik, kötü malzeme ve işçilik kalitesi ile denetimsiz inşaat süreçlerinin üzerine bindirilen kaçak katlar sebebiyle kolonların üzerlerine binen yükleri daha fazla taşıyamadığı anlaşılıyor. Yıkılan binanın imar affına başvurup başvurmadığını tartışanlar da var. Yapılan tartışmaların hiçbiri yayınlanan imar barışı yasası ile bunun gibi binlerce binanın affedildiği ve sisteme dahil edildiği gerçeğini değiştirmeyecek. Bu türden binaları ayıklayıp sistemin dışına nasıl çıkarabiliriz konusunu tartışmamız gerekirken, patlamaya hazır bir bomba gibi etrafımızı kaplayan benzer binaları neden affettiğimizi anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

 

Seçim ve oy uğruna birçok kuralın görmezden gelindiğini ifade eden Şenel; “Seçim dönemlerinde oy uğruna görmezden gelinen kurallar, ulufe dağıtır gibi verilen inşaat izinleri, görmezden gelinerek yapımına adeta davetiye çıkarılan kaçak katlar, daha çok kazanmak uğruna vicdansızca yapılan işler ve ucuzluktan başka hiçbir kriterive tercihi olmayan müşteriler bugün gelmiş olduğumuz noktanın sebebi ve özeti.Kartal`da yıkılan binanın ülkemizde ilk olmadığı bir gerçek. Ne yazık ki yaşadığımız tecrübeler bu türden felaketlerin son olmayacağını da gösteriyor. Bu türden acı tecrübeleri neden bizim ülkemizde bu kadar çok ve sık yaşıyoruz sorusunu sormanın zamanı ne zaman gelecek” dedi.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com