SON DAKİKA

FESLİ KADİR DESTEKÇİLERİNE (06.12.2018)

Bu haber 06 Aralık 2018 - 6:51 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.
960x100 px

Avrupa basınının önemli yayın organı Le Monde (Dünya) gazetesinin hazırladığı “Tarih-Medeniyetler” dergisi Aralık sayısında Atatürk’e 22 sayfa yer ayırmış.

Dergi 1908’de ilan edilen 2nci meşrutiyetten cumhuriyetin kurulduğu tarihsel gelişmeleri, çöken imparatorluğun küllerinden ortaya çıkarılan Türkiye Cumhuriyetinin hikâyesini okurlarına aktarmış. Dergi Atatürk’ün askeri başarılarının yanı sıra gerçekleştirdiği devrimlerin önemini de ayrıntılı biçimde vurgulamış. Dergi Fransa ve Belçika’da satılıyor.

AKP döneminde Atatürk’e karşı saldırılar hiçbir dönemde olmadığı kadar çoğaldı. Cumhurbaşkanının “İki ayyaş” sözünden başka, sözde tarihçiler Atatürk’ü kötülemek için adeta yarış ettiler. Bu sözde tarihçilerden birisi de Kadir Mısırlıoğlu’dur. Mısırlıoğlu, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen kişidir. Fesli deli Kadir namıyla anılan zat, Cumhurbaşkanının masasında yer aldı, Diyanet İşleri başkanı tarafından 9 Kasım günü resmi kıyafetle ziyaret edildi ve medyada ziyaret görüntüleri yayınlandı.

Atatürk Türkiye için büyük bir şans olduğu kadar, özellikle İslam ülkeleri için bir rehber olmuştur. Atatürk dünyanın takdir ettiği bir asker, devlet adamı ve devrimcidir. Dünyada 22 ülkede Atatürk heykeli veya büstünün bulunması tesadüf değildir. Atatürk heykelinin bulunduğu ülkeler; Meksika, ABD, Şili, Kırgızistan, Küba, Japonya, Hindistan, Macaristan, Kazakistan, Avustralya, Romanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Afganistan, Türkmenistan, Polonya, Belçika, Peru, Dominik, Yeni Zelanda, İtalya, Makedonya, İsrail.

Atatürk’ün ne kadar büyük bir milliyetçi olduğuna dair anekdotla yazıyı bitirelim;

“Atatürk’ün İstanbul’a Konstantinapol denmemesi için pop şarkı yaptırdığını biliyor musunuz?

Muhtemelen bilmiyorsunuz.

Evet, Atatürk’ün İstanbul’a Konstantinapol denilmesin diye tüm Dünya’da tüm dillere pelesenk olacak pop şarkı yaptırtmıştır.

Osmanlı döneminde İstanbul’a, Konstantinopolis denilmeye devam ediliyordu ve batıdan gelen mektup/ evrakların üzerinde ‘Konstantinapol’ yazılıyordu ve de resmi yazışmalarda bu isim kullanılıyordu.

Atatürk, şehir adı İSTANBUL olarak yazılmayan mektup veya evrakları Avrupa’ya geri iade ettirdi. Bu durum Batı’yı rahatsız etti ama cumhuriyet yönetimi geri adım atmadı. Şehrin adının İSTANBUL olarak belletilmesi için ABD’de dönemin ünlü bir gurubuna pop müzik yaptırılmasını istedi.

İlk kez 1928’de Paul Whiteman ve onun orkestrası tarafından kayıta alınan şarkı İSTANBUL NOT CONSTANTİNAPOL!Yani, “ İstanbul Konstantinapol değildir!” Masrafı Atatürk tarafından karşılandı.

1930’larda bu şarkı bütün dünyaya bütün dillerde duyurulmasına gayret edildi.

Bu parça asıl 12 Ağustos 1953’te Kanadalı vokal dörtlüsü FourLads tarafından kaydedildikten sonra popüler oldu.  Bu kayıt 40082 katalog numarası olarak Columbia Records tarafından yayınlandı. İlk olarak 24 Ekim 1953’te Billboard dergisi grafiklerine ulaştı ve ilk 10’da zirveye çıktı ve de grubun ilk “altın rekoru” oldu. Bu şarkıyı internet üzerinden bulup dinleyebilirsiniz. ”

 

(06.12.2018)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com