SON DAKİKA

ENFLASYON DÜŞÜYORMUŞ! (05.12.2018)

Bu haber 05 Aralık 2018 - 8:33 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.
960x100 px

Önce kısaca enflasyon nedir, biraz ondan bahsedelim; tedavülde (milletin elinde) bulunan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan fiyatların yükselmesi, para değerinin düşmesi olayına enflasyon denir. Kısaca paranın değer kaybetmesidir. Cebinizdeki para aynı dururken, satın aldığınız malların fiyatı artıyorsa enflasyon var demektir. Enflasyon en fazla dar ve sabit gelirlileri (işçi, memur, ücretli çalışan) ezer.

Enflasyon az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler için büyük sorundur. Bu ülkeler üretim-tüketim dengesini iyi kuramadıkları için paraları sürekli değer kaybeder. Çok geri kalmış ülkelerde ise fazla enflasyon olmaz, çünkü vatandaşın zaten satın alma gücü çok kısıtlıdır, talep azlığı vardır. Dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler sıralamasında başı Venezuela çekiyor (%60,90) onu Sudan, Kuzey Kore, Suriye, Yemen gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye ilk 11 ülke arasında.

Gelişmiş ülkelerde enflasyon oranı ise oldukça düşüktür. Bu ülkelerde sabit ücretli iseniz, fiyatlarda sabit olduğundan hesaplı yaşamanız halinde sıkıntıya düşmezsiniz. Enflasyonun en düşük olduğu ülkeler; Almanya, Japonya, ABD, Avustralya, Çin, Güney Kore, Kanada, İtalya, Suudi Arabistan, Fransa, Hindistan’dır.

Enflasyonla mücadelede esas üretim-tüketim dengesinin kurulması, bütçe açığının önlenmesi devletin israftan ve dönüşümü olmayan yatırımlardan kaçınmasıdır. Devlet yönetiminde savurganlık enflasyonu etkileyen başlıca sebeplerdendir.

Yıllık enflasyon %24 olarak açıklandığı Ekim ayında, TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) enflasyonu hesaplayan biriminde gerçekleştirdiği görev değişikliği kamuoyunda fazla tartışılmadı, ancak bir ay sonra enflasyon %21’e düşünce, zihinlerde “Acaba rakamlarla oynanarak mı enflasyon düşürüldü” sorusu akıllara takıldı. Çarşı pazarda malların fiyatı düşmezken, enflasyonun düşük gösterilmesinin başlıca sebepleri otomobil, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimleri ile dövizin düşüşüne bağlı olarak da akaryakıta yapılan indirimler. Eğer devlet enflasyonla ciddi mücadele edecekse önce kendi tekelinde olan elektrik ve doğalgaz fiyatlarını düşürmelidir. Dövizdeki düşüşün akaryakıta yansıması ne kadar normalse, doğalgaz ve elektriğe yansımaması da o kadar anormaldir.

Yılbaşında işçi, memur ve emeklilere yapılacak zam sonrası enflasyonun yeniden şaha kalkmaması için bir dizi vergi ve vergi artışına karşı hazır olmanızda yarar var. Yeterince üretip satmadığınız sürece enflasyon kaçınılmazdır.

(05.12.2018)

 

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com