SON DAKİKA

ERGENEKON ÇÖKTÜ (04.12.2018)

Bu haber 04 Aralık 2018 - 7:23 'de eklendi ve 65 views kez görüntülendi.
960x100 px

11 yıl geriye gidip Ergenekon davasının nasıl başladığını hatırlayalım; Yıl 2007 Ümraniye’de bir gecekondunun çatısında bir astsubaya ait olduğu iddia edilen el bombaları bulunması üzerine Ergenekon davası başlamıştı.

Ergenekon davası bir anafor gibi önüne kim geldiyse çekip yuttu. Askerler, siviller, hükümete ciddi muhalefet edenler. Ortada ne bir örgüt vardı, ne işlenmiş bir suç, ne de şikâyetçi olan. İktidar-FETÖ işbirliği ile öncelikle orduya gözdağı verilmek istendi. Çünkü AKP’nin en büyük korkusu askeri bir darbe ile devrilmek ya da askerden emir alan bir iktidar olarak yaşamaktı. Devrin komutanları da AKP’yi korkutmak, sindirmek için adeta birbirleriyle yarışmışlardı.

Ergenekon davasında işlenmiş suç yoktu ama ortalık gizi tanık, sahte belge kaynıyordu. Müebbet hapis mahkûmları bile gizli tanık oluyor, birden gündem değişiyordu. PKK’nın 2 numaralı adamı ŞemdinSakık gizli tanık olmuş, askerler aleyhine ifade vermişti. Askerleri sindirmek için neler uydurulmadı ki, Güneydoğu’da asit kuyularında insanların yakıldığını iddia ettiler, bulunan hayvan kemiklerine insan kemiği muamelesi yapıldı. Güneydoğu’da terörle mücadele etmiş komutanlar mahkemelerde süründü. Ve olayların en garibi, Patagonya’da bile olması imkânsız olanı maalesef ülkemizde yaşandı. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ terör örgütü üyesi olmakla suçlanıp hapse atıldı. Emrinde yüzbinlerce asker olan Genelkurmay Başkanı bu olanağı kullanmak yerine terör örgütüne üye olmuş kabul edildi ve 26 ay hapis yatırıldı.

İlker Başbuğ’un terör örgütü üyesi olmadığını iktidarda biliyordu, mahkemelerde çünkü ortada hiçbir delil yoktu. İktidar mensubu birisi şöyle demişti, “Askerlere öyle bir ders verilsin ki, bir daha darbe lafını ağızlarına bile alamasınlar”. İktidar orduyu sindirerek maksadına ulaştı. Ergenekon bahanesiyle Deniz Kuvvetleri başta olmak üzere, hava, kara ve jandarma komuta kademesi adeta yok edildi. Yok edilen kadrolara AKP-FETÖ işbirliği ile FETÖ’cü komutanlar yerleştirildi. Sonuç; 15 Temmuz Ergenekon’un yarattığı tahribatın sonucudur.

Ergenekon davasında her gün TV’lerde boy gösteren, atmadık iftira bırakmayanlar hiçbir şey olmamış gibi hala TV’lerde yalakalıklarına devam ediyorlar. Onlara hesap sormak hiç kimsenin aklına gelmiyor “Ergenekon davasının savcısıyım” diyen devrin başbakanı şimdi cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı “Aldatıldım, Allah beni affetsin” diyerek pişmanlığını dile getirdi. Ama yandaşlar o cesareti bile gösteremiyor.

Ergenekon davası, hukukumuzun üstünde kara bir leke olarak kalacaktır.

(04.12.2018)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com