SON DAKİKA

ÇUKURLARI KAPATMAYINCA YAKALANDILAR

Bu haber 03 Aralık 2018 - 8:40 'de eklendi ve 173 views kez görüntülendi.
960x100 px

Denizli’de dağlık alanlarda kaçak kazı yaparak tarihi eser aradığı belirlenen bir şebeke Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlularla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılığına yönelik operasyon gerçekleştirdi. Gelen bir ihbarı değerlendiren ekipler, Denizli’de dağlık alanlarda kaçak kazı yapıldığı bilgisine ulaştı. İhbar doğrultusunda bölgede inceleme yapan ekipler, dağlık alanda belirli aralıklarda çukurların olduğunu fark etti.

ÇUKURLAR İNCELENDİ

Çukurları inceleyen ekipler, bazı şahısların tarihi eser bulmak için kaçak kazı yaptığı belirledi. Yapılan araştırmada kısa sürede şüphelilere ulaşıldı. Şüphelilerin arazi araçlarıyla kazı malzemelerini taşıdıkları ve araçlarının üzerlerine komu kurumlarına ait magnet yapıştırdıkları belirlendi. Yapılan operasyon ile 8 şüpheli kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı.

 

EVLERİNDEN HAZİNE ÇIKTI

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, 190 adet sikke ve 144 adet tarihi eser ele geçirildi. Operasyonda ele geçirilen tarihi eserlerin Osmanlı, Roma, Hellenistik, Geç Şehir İslam, Grek, Etnografik ve Bizans dönemine ait olduğu öğrenildi. Ele geçirilen tarihi eserlerin arasında en dikkat çeken eser ise İsa portresi, İmparator ve karısının figürlerinin bulunduğu eserler aldı. Ele geçirilen eserler Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com