SON DAKİKA

TELEVİZYON VE GAZETELERİN GELECEĞİ (30.11.2018)

Bu haber 30 Kasım 2018 - 7:00 'de eklendi ve 63 views kez görüntülendi.
960x100 px

Geçtiğimiz günlerde Demirören Medya Grubu tarafından televizyon izlemenin bir ücreti olmalı önerisi ortaya atılmış. Demirören medya grubu içerisinde Hürriyet, Milliyet, Posta, Fanatik ve Vatan gazeteleri ile Kanal D, Euro D, CNN Türk, Teve2, D-Smart, Dream TV ve Dream Türk televizyonları mevcut. Demirören medya bir kartel durumunda. Böyle büyük bir gruptan ücretli TV önerisinin gelmesi üstünde düşünülmesi gereken bir konu.

Önce gazetelerden başlayalım, Türkiye’de nüfus artmasına rağmen gazete alan ve okuyan sayısı azalıyor. Bunun başlıca sebebi internet yayınının her tarafa ulaşması ve ucuz olmasıdır. Diğer sebep ülkemizde muhalif basın üstündeki baskıdır. Bugün gerçekten muhalefet yapan gazete sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardır (Cumhuriyet, Sözcü, Korkusuz, Yeniçağ, Birgün, Evrensel, Yurt, Yeni Yaşam, Özgür Gündem).

İktidarın muhalif gazetelere baskı yaptığına dair en güzel örnek yandaş Karar gazetesinde yaşanmaktadır.  Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcüsü olan Akif Beki “Bu gün Karar’ı kuran kadro muhafazakar medyanın son 25 yılına damga vurmuş kadrodur. Düşünün biz bu hale geldik. Bir devşirme ordusu bizim üstümüze saldırtıldı. Bunu hak edecek ne yaptık” diye yakınmaktadır. Yakınmasının sebebi Karar Gazetesine reklam verilmemesi yönünde iktidar baskısıdır.

Yandaş gazetelerin bazen aynı manşetle çıkması, tepeden yönlendirildikleri şeklinde bir algı oluşmasına sebep olmuştur. (Beş gazetenin aynı manşeti atması tesadüf olamaz)

Gelelim TV’lere ülkemizde sesini duyurabilen muhalif TV kanalı sayısı ve etkileri de yok denecek kadar azdır.Başlıca muhalif TV’ler Halk TV, Mesaj TV, Meltem, KRT TV, TELE 1dir. TV’lerde muhalefetin sesi kısılınca halk yandaş TV kanallarını seyretmek mecburiyetinde kalmıştır. Yandaş kanallar doğru habercilik yapmak yerine hükümeti üzmeyecek, ülkeyi güllük gülistanlık gösteren yayın yapma çabasındadırlar. Arada bir muhalefet yapmaya çalışan işinden olmaktadır.

Yandaş kanallardaki tartışma programlarına bazen ayıp olmasın diye bir muhalif çıkarılmakta, bazen muhalif sese hiç yer verilmemektedir. Öyle olunca da tartışma programlarının izleyici sayısı hızla azalmaktadır. TV’lerde en fazla dizi filmler, yemek programları ve magazin haberleri izlenmektedir. Özellikle dizi filmlerdeki reklam araları seyirciyi isyan ettirmektedir. Tamamen eğlenceye yönelik yayın yapan Acun Medya’nın yıldızı ise giderek parlamaktadır.

Bu zihniyete devam edilirse gazete ve TV’lerin yaşama şansı giderek azalacaktır.

(30.11.2018)

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com