SON DAKİKA

FIRAT’IN DOĞUSU (27.11.2018)   

Bu haber 27 Kasım 2018 - 6:10 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.
960x100 px

Cumhurbaşkanımız “Bir gece ansızın gelebiliriz” diye Fırat’ın doğusuna operasyon yapılmasını anlatırken; ben burada “Davul zurna çalınarak operasyon yapılmaz” diye yazmıştım. Askerlikte harp prensipleri olarak öğretilen 9 madde vardır. Bunlardan birisi de baskın prensibidir. Baskın; düşmanın beklemediği yer ve zamanda, beklemediği kuvvetle yapılır. Siz eğer ortada fol ve yumurta yokken savaştan bahsederseniz düşman her türlü tedbirini alır. Nitekim de öyle oldu.

Suriye’de düşman bildiğimiz PYD istediği kadar silahlansın ve eğitilsin ordumuz ile savaşacak güce ulaşamaz. Ancak PYD’yi koruyup kollayan ABD, onları Türkiye’nin karşısında tek başına bırakmamak için PYD bölgesinde 12 gözlem noktası kurup, buralara ABD askerlerini yerleştirmeye karar verdi. Sonuç; ABD diyor ki, PYD bölgesine taarruz ederseniz karşınızda beni bulursunuz, buyurun isterseniz gelin!

Bu oldubittiye karşılık biz ne yapıyoruz? Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar “Bu tür uygulamaların bölgedeki karmaşık durumu daha da karmaşık hale getireceğini düşünüyorum” dedi. Bakanın görevi düşünmek değil, karar almak, durumu düzeltmeye çalışmaktır. Cumhurbaşkanı düşmanı uyandırıp tedbir almasına sebep oluyor, iş işten geçtikten sonra Milli Savunma Bakanı da düşüncelerini açıklıyor. Bunun adı da dış politika oluyor.

Dış politikanın bir diğer açmazı Rusya’dan alacağımız S-400 hava savunma füzeleri konusu. Bizim silah sistemlerimiz NATO standardına göredir. ABD’nin Patriot füzelerini bize satmaması üzerine, biraz kızgınlık, biraz da çaresiz olmadığımızı göstermek üzere Rusya’dan S-400’leri almaya karar verdik. ABD böyle bir hamleyi beklemiyordu, anlaşmanın bozulması için çok uğraştılar ve baskı da yaptılar ancak Türkiye’nin kararı değişmedi. ABD’nin Suriye’deki tutumu belli iken yani açıkça düşmanımız PYD’yi desteklerken hükümetimizin ABD’ye “İyi teklif verirseniz Patriot da alırız” dediği ortaya çıktı.

Varsayalım ki ABD çok iyi bir teklif verdi, Patriotları da alıp ne yapacağız? Bir tarafta S-400’ler, diğer tarafta Patriotlar. Teknolojisi üstün silah sistemlerine sahip olmak çok güzel de bunları kime karşı kullanacağız, silahlanmada önceliğimiz sadece hava savunma sistemleri midir? Herkesi memnun edelim derken, kendimizi perişan etmeyelim!!!

(27.11.2018)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com