SON DAKİKA

PATATES- SOĞAN (26.11.2018)

Bu haber 26 Kasım 2018 - 8:16 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.
960x100 px

Patates ve soğan soframızın olmazsa olmazları. Ama ne hikmetse bu iki sebze üstünde oyun oynanıyor. 24 Haziran seçimi öncesi hatırlayınız, patates sıkıntısı gündemin ilk maddesiydi, Suriye’den patates ithal ettiğimizi duyurdu hükümetimiz. Sonradan anlaşıldı ki Suriye’de depoladığımız patateslerimiz geri getirilmiş, adı da ithal olmuş.

Patates hikâyesini unutmuştuk ki şimdi de soğan gündem oldu. Neredeyse her gün soğan kıtlığı olacağı, fiyatının 10 liraya çıkacağı konuşuluyor. Soğan yemeklerimizin vazgeçilmez maddesi, 10 lira da olsa mecbur alacağız. Ben pazardan geçen hafta 5 liraya aldım.

Cumhurbaşkanı ve ilgililerin stokçulara aman vermeyeceğiz demeleri üzerine soğan tüccarlarına karşı bir taarruz başladı. Yandaş medya haberlere hiç yorum katmadan verdiği için soğan tüccarları “stokçu, karaborsacı” ilan ediliverdi. Soğan hasat edildikten sonra uygun şartlarda depolanır ve depodan ihtiyaca göre satışa sunulur. Soğan ıspanak, pırasa gibi hasat edilir edilmez pazara çıkarılmaz. Eğer soğanı hasat edip pazara yığarsanız çürür, heba olur, kışın soğan bulamazsınız. Sonuç; soğan depolamak bir mecburiyettir, depolayanlarda stokçu değildir, soğan depolarda uzun süre bekletilecek bir ürün de değildir. Bu sene soğanda hastalık olduğu için rekolte düşmüş, ihtiyaç buradan kaynaklanıyormuş. Bu arada fırsatçılar da olabilir pek tabi.

Bizin soğan derdimiz varken bakınız dünyanın en refah içinde olan ülkelerinden İsviçre’nin sorunu neymiş; İsviçre’de referandum yapılacakmış, ne için tahmin edemezsiniz, ineklerin boynuzlarının kesilmemesi için. Bir çiftçinin “İneklerin boynuzları kesilmesin” diyerek başlattığı kampanya sonunda, sorunun halkoyuna sunulmasına karar verilmiş. Boynuzları kesilmesin diyenler, ineklerin doğal yapısının bozulduğunu, hayvanların boynuzsuz iken başları eğik gezdiklerini, bu gidişle boynuzlu inek neslinin tükeneceğini söylüyorlarmış. Karşı fikirde olanlar ise boynuzların insanlara ve diğer ineklere zarar verdiğini savunuyormuş.

Bir bizim derdimize bakın bir de dünyanın en fazla barış ve huzur içinde yaşayan ülkesi İsviçre’nin derdine…

(26.11.2018)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com