SON DAKİKA

TEKSTİLDE EN BÜYÜK SORUN EĞİTİM

Bu haber 22 Kasım 2018 - 8:11 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, son dönemde hemen hemen her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de yaşanan nitelikli insan kaynağı ihtiyacı konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu.  

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ SIKINTISI

Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’de tekstil mühendisliği eğitiminin bugüne kadarki en zor günlerini geçirdiğini ifade eden Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; ““Türkiye’nin tekstil ürünleri ihracatı 25,2 milyar dolar seviyelerinde. Sektörün ülke genelindeki istihdamı 918.174 kişi ile toplam istihdamın %7’sini oluşturuyor.  Tekstil ve hazır giyim sektörü, ürettiği doğrudan, dolaylı ve uyarılmış brüt katma değer ile de ülkemizin en önemli sektörü. Ayrıca sektörün ülke geneline yayılan işletme yapısı ile girişimcilik ve istihdam yaratma yönünden de Türkiye için en kritik, en canlı, en fazla katma değer üreten iş ve yatırım alanlarından biri olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

 

“TEKSTİL BÖLÜMLERİNE ÖĞRENCİ BULUNMUYOR”

Tekstil konusunda açılan meslek okullarına öğrenci bulmakta önemli sıkıntıların yaşandığını ifade eden Keçeci; “Şurası bir gerçek ki, günümüzde meslek okullarında tekstil bölümlerine öğrenci bulmak ve tekstil bölümlerinden öğrenci yetiştirmek artık neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bir diğer taraftan üniversitelerimizdeki tekstil fakültelerinin durumu ise insanın içini acıtır derecede dramatik bir haldedir.  Tekstil sektöründe arzu ettiğimiz teknolojiyi yaratacak, modayı takip edecek, yeni ürünler tasarlayacak ve üretecek insanlarımızın öncelikle eğitimli ve mühendis olması gerekir. Bugün üniversitelerimiz, bu sene gerçekleşen üniversite sınavları ve yerleştirmeler neticesinde, tekstil bölümlerine öğrenci bulamamaktan dolayı ne yapacaklarını düşünmektedirler” dedi.  

 

 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    http://www.buyuksehirhaberi.com
    https://www.vitrualworld.com