SON DAKİKA

İKİ YÜZLÜ ABD

Bu haber 08 Kasım 2018 - 7:12 'de eklendi ve 73 views kez görüntülendi.

ABD’nin Suriye ve Irak’ta neler yapmak istediğini anlamak için falcı olmak gerekiyor. ABD askerleri PYD ile Membiç’te birlikte devriye görevi yaptıktan ve bu görüntüleri de adeta gözümüze sokar gibi internette paylaştıktan bir gün sonra ABD, PKK elebaşı üç teröristin başına ödül koyduğunu açıkladı.

Artık dünya alem biliyor ki, Suriye’de PYD, Abdullah Öcalan’ın talimatı ile kurulmuş Suriye’deki PKK’dır. Yani PYD eşittir PKK’dır. ABD bu gerçeği bilmesine rağmen PKK’ya terör örgütü derken, PYD’yi özgürlük savaşçısı olarak tanımlıyor.

ABD’nin şimdiye kadar yaptıklarını gözden geçirirsek maksadını daha kolay anlaşabiliriz. Şöyle ki;

-ABD, Fırat’ın batısında bulunan Membiç’i 90 günde terk edeceğim demesine rağmen sözünü tutmadı ve hala oyalamaya devam ediyor.

-ABD’nin Suriye Kürt bölgesindeki irili ufaklı 12 askeri üssü var. Buraları terk etmeye niyeti yok, tam aksine varlığını güçlendiriyor. Binlerce TIR dolusu silah ve cephane bu üslerden PYD’ye teslim edildi.

– Son dönemde iyice köşeye sıkışan PKK liderlerinin Kandil’den kaçtıkları ve İran’a yanaştıkları söyleniyor. PKK’nın artık ABD’nin elinde iyi bir maşa olamayacağı kanaati doğmuş olabilir. ABD, PKK’yı silerek yerine PYD’yi geçirmek isteyebilir ki, genel kanaat bu yöndedir.

-PKK’nın İran’a yanaşması ve İran’daki PKK olan PEJAK’ın İran’a karşı eylem yapmaması, ABD’nin işine gelmemiş olabilir. İran’a ambargo uygulayan ABD, bu ülkeyi içeriden de karıştırmak isteyebilir ki, bu sömürgeci ülkelerin her zaman uyguladığı bir taktiktir.

-ABD, Türkiye’ye jest yaptım havasına girebilir. Rahip Brunson’un serbest bırakılmasından sonra ABD-Türkiye ilişkilerinde yumuşama başladı. ABD, PKK liderlerinin başına ödül koyarak bir hamle daha yapmış olabilir. Türkiye PKK elebaşlarının başına zaten ödül koyduğu için ABD’nin jesti fazla mana ifade etmiyor.

– ABD, Fetullah Gülen’i iade etsin, samimi olduğu ancak o zaman anlaşılır.

-Sonuç, ABD’nin yaptığı iki yüzlülükten başka bir şey değildir. Uyutma, aldatma siyasetidir, ABD samimi değildir.

ABD, miadı dolan terör örgütünü harcamaktan çekinmez. Örneğin El Kaide, DEAŞ. PKK’nın ve PYD’nin ABD politikasını görüp alet olmaması gerekir ama o kadar düşünebilseler zaten ABD’ye uşak olmazlardı.

8.11.2018

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com