SON DAKİKA
deniz-seki

GAP RAPORU

Bu haber 07 Kasım 2018 - 7:21 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

24’ncü dönem İstanbul Milletvekili, halen CHP’nin aktif bir üyesi olan Umut Oran Hatay, Osmaniye, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa’daki incelemelerinin sonucu olarak hazırladığı GAP (Güney Doğu Anadolu) raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporun tamamı internette mevcut, buraya özetleyerek önemli bulduğum noktaları aktarmak istiyorum.

Umut Oran’ın raporunu okuyacak olanlara Prof. Selçuk Şirin’in Pakistan konusundaki yazısını okumalarını da öneririm. Selçuk Şirin bu yazısında Afganistan’daki iç savaştan kaçan Afganların Pakistan’ı ne hale getirdiklerini anlatıyor. Aslında Pakistan’da yaşananlar bizim ders almamız gereken konular. Ancak ülkemizde ne zaman Suriyelilerle ilgili söz söylense iktidar en sert şekilde cephe alıyor, ırkçılıkla, misafirperver olmamakla itham ediyor. Bakınız GAP’ta neler oluyormuş;

Türkiye’nin en geri kalmış bölgesi ve toplam nüfusu 8,5 milyon olan GAP kapsamındaki 9 ilde resmi verilere göre 1,2 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor. Buna göre GAP illerinde her 100 kişiden 14’ü Suriye vatandaşı. Nüfusu 130 bin 825 olan Kilis’te, 131 bin 261olan mülteci sayısı yerli vatandaşı geçmiş durumda

Türk vatandaşlarına tanımayan kolaylık ve hizmetlerin Suriyelilere tanınması kabul edilemez. Şanlıurfa şehir merkezindeki hastane Suriyelilere hizmet verirken, Türk vatandaşlarını kabul etmeyip şehrin 10 km dışındaki hastaneye yönlendiriyor.

Bölgede işsizlik Türkiye ortalamasının üstünde, ülke genelinde yüzde 10,9 iken GAP’ta 17,1. Suriyeliler hem devlet yardımı aldıkları hem de düşük ücretle çalıştıkları için kendi vatandaşlarımız iş bulmada zorlanıyor. Sayıları hızla artan çoğu kayıt dışı iş yerleri (mültecilere ait) ise yerli girişimcilerin, esnafın iflasına, işinden olmasına yol açıyor.

Olumsuzluğun bir başka boyutu da güvenlik; Mültecilerden asayiş olaylarına karışan, suç işleyen, illegal ticaret, illegal işler yapan, suça meyilli olanların oranı bir hayli yüksek ve bu durum bölgede günlük hayatı, güvenliği, toplumsal huzuru ciddi anlamda tehdit ediyor.

GAP’a aktarılmak üzere temin edilen kaynaklar aktarılmadı. Vaat edilenin neredeyse yarısı kadar harcama gerçekleşti. Yapılan harcamanın da büyük bölümü çalışanlar ve işverenlerden kesilen primlerden oluşan işsizlik sigortası fonuna aktarıldı.

GAP’ta bölgeye doğrudan katkısı olmayan baraj yapımları ve sudan üretilecek elektriğe öncelik verildi. Asıl bölgeyi kalkındıracak sulama projesi ihmal edildi. GAP bölge için kalkınma projesinden çok batı için enerji yatırımına dönüştü. Bölge arazisinin ancak %45’i sulamaya açıldı. Arazinin tamamı sulanabilse, Türkiye’nin tarımsal üretimi katlanarak artacak.

Mevcut duruma el atılmaması ciddi problemler yaratacak gibi görünmektedir.

7.11.2018

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com