SON DAKİKA
deniz-seki

İRAN’A AMBARGO

Bu haber 06 Kasım 2018 - 7:46 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.

ABD yönetimi, 2015’te nükleer anlaşma çerçevesinde kaldırdığı İran yaptırımlarının enerji, finans ve deniz taşımacılığı sektörlerini kapsayan ikinci bölümünü de uygulamaya başladı. Büyük ölçüde petrol ihracatına dayanan İran ekonomisinin can damarını kesmeyi hedefleyen ABD, yabancı finansal kuruluşların İran merkez bankası ve İranlı diğer bankalarla işlem yapmasını da yaptırımlara dahil etti.

ABD, kendini dünyanın dayısı olarak görüyor ve gücü maalesef İran gibi ülkelere yetiyor. ABD bu ambargo kararını alırken 8 ülkeye muafiyet tanıdığını açıkladı. Bu ülkelerden 3’ü Hindistan, Japonya ve Güney Kore. Ülkemizin de muafiyet tanınan ülkeler arasında olduğu Enerji Bakanınca açıklandı. ABD, Çin ile rekabet halinde. Çin ile girilen ticaret savaşında Güney Kore ve Japonya’nın desteği ABD için çok önemli imiş. Yani ABD, İran’ı mahkum ederken kendi menfaatine zarar gelmesini de istemiyor.

İran’a uygulanan ambargo petrol ve doğalgaz fiyatlarını artırırsa ülkemizin zarar görmesi kaçınılmaz. Çünkü biz doğalgazın büyük bir kısmını İran’dan alıyoruz. ABD’nin 8 ülkeye muafiyet uygulamasının altında yatan sebep ise petrol fiyatlarındaki artışı kontrol altına alma çabası.

İran’a ambargo uygulamasının sebebi, İran’ı nükleer silah yapımından vazgeçirmek. Eğer İran ısrarla nükleer silah yapımına yönelirse ambargonun tam tersi etki yapması da mümkün. Bu durumda ABD zor durumda kalacak.

İran’la petrol konusunda işbirliği yapan Avrupa Birliği ülkeleri ambargodan rahatsızlar. Bu ülkelerin başında Fransa ve Almanya geliyor. Ciddi kayıpları olacak bu ülkelerin ABD ile pazarlık yapmaları ise kaçınılmaz olacak.

ABD, Ortadoğu’da enerji yataklarını kontrol altında tutmak ve İsrail’in güvenliğini sağlamak için elindeki tüm imkanları kullanmaktan çekinmiyor. Bir ülkeye uygulanan ambargonun ne demek olduğunu Irak’ta yaşayarak gördüm. İnsanlar açlıktan ölmüyor ama hastalık, iç kargaşa, iktidara tepkiler ülkeyi yaşanmaz hale getiriyor.

ABD bize 1974 Kıbrıs Harekatından sonra silah ambargosu koymuştu. Bu bize tarihi bir ders olmuş, aldığımız derslerle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nı kurmuştuk.  Bu gün o vakıf; Aselsan, Havelsan, Roketsan, Tusaş gibi kuruluşlarla hem ülke silahlı kuvvetlerinin ihtiyacını karşılıyor hem de ciddi oranda ihracat yapıyor. İran’a uygulanan ambargonun bizdekine benzer etkiler yaratması da mümkündür. Ambargo başlamadan İran’dan “Kendi savaş uçağımızı üreteceğiz” açıklamasının gelmesi bunun ilk işareti sayılabilir.

Birleşmiş Milletler böyle durumlarda devreye girip ortamı yatıştırmak zorunda. Ancak günümüzün Birleşmiş Milletler’i maalesef 5 büyük devletin esiri olmuş durumda.

6.11.2018

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com