SON DAKİKA

FIRAT’IN DOĞUSU

Bu haber 02 Kasım 2018 - 7:39 'de eklendi ve 70 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde “Bir gece ansızın gelebiliriz” deyimini sıklıkla kullanmaya başladı. Bundan maksat Fırat Nehri’nin doğusuna yapılacak bir operasyondur. Şu anda Suriye PKK’sı (PYD) Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar olan Suriye topraklarını kontrol ediyor. Yani komşumuz bu bölgede Suriye devleti değil, PYD.

ABD, defalarca söz ve tarih vermesine rağmen Membiç’i boşaltmadı. Membiç Fırat’ın doğusunda bir şehir ve PYD’nin kontrolünde. ABD adeta bizimle dalga geçiyor, gücümüzü, kararlılığımız test ediyor. Membiç’i terk etse PYD nezdinde itibar kaybedecek olan ABD, Türkiye’yi oyalayarak zaman kazanmak işitiyor ama nereye kadar?

Fırat’ın doğusunda ABD’nin 11 askeri üssü var. Büyüklüğü fazla önem taşımıyor, önemli olan ABD bayrağının dikili olması. ABD Fırat’ın doğusunda ben varım, operasyon yapacaksanız önce beni ikna edin demek istiyor. Türk-ABD askerlerinin çatışması her an mümkün olan bu ortamda ABD ile çatışmak nahoş sonuçlara yol açabilir.

ABD Suriye’de varlığını devam ettirmek için son günlerde yine IŞID’ı kullanmaya başladı. Güya IŞID Suriye’de yeniden güç haline gelmiş, Kürt bölgelerine saldırıyormuş. Bu gerekçe ABD’nin PYD’ye yeniden silah ve malzeme vermesi için bir bahane. Artık dünya âlem biliyor ki IŞID’ın arkasındaki güç ABD ve İsrail ve onların destekçisi Suudi Arabistan. ABD Suriye’de daha doğrusu Ortadoğu’da çözüm istemiyor. Şu anda ABD’nin en büyük silah alıcıları Ortadoğu ülkeleri. Başkan Trump, Suudi Arabistan’la aralarının bozulması halinde silah satamayacaklarını binlerce kişinin işsiz kalacağını açıkça söyledi. ABD için insanların, özellikle de Müslümanların ölmesi bir mana ifade etmiyor, yeter ki dolar gelsin.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki tehdidi ortadan kaldırması bir beka yani devletin geleceği için hayati bir sorundur. Türkiye bu tehditle yaşayamaz. ABD ya Türkiye’yi ya da PYD’yi tercih etmek zorundadır. Aklı başında bir devlet alt yapısı olmayan ve geleceği belirsiz PYD için Türkiye’yi feda edemez. Ancak bazen devletler de akıl tutulması yaşıyor. Türkiye diplomatik kanalları sonuna kadar zorladıktan sonra hala sonuç alamıyorsa, ABD’nin ve batılı ülkelerin söyleyecek sözü kalmayacak, operasyon kaçınılmaz olacaktır. PYD’nin gücünü Zeytin Dalı harekâtında gördük. ABD istediği kadar silahla donatsın, sonuç Türkiye’nin zaferi olacaktır.

Temennimiz sorunun Müslüman kanı dökülmeden çözülmesidir.

 

2.11.2018

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com