SON DAKİKA
deniz-seki

BÜYÜKLÜK HASTALIĞI

Bu haber 31 Ekim 2018 - 12:19 'de eklendi ve 69 views kez görüntülendi.

İstanbul’a dünyanın en büyük hava limanını yaptık. Hayırlı ve uğurlu olsun. Dünyanın en büyük hava limanını yapmak için, dünyanın en büyük ekonomisine ya da an fazla nüfusuna sahip olmak gerekir. Nüfusta bizden kalabalık onlarca ülke var, ekonomide ise ilk 20 içerisindeyiz. Durum böyle olunca ister istemez soruyorum, dünyanın en büyük havalimanına gerek var mıydı? Sonuçta bina ve tesis yapmak toprağa para gömmektir, eğer hesaplar tutarsa ancak yıllar sonra karlı bir yatırım olabilir.

Bizde maalesef büyüklük hastalığı var. En büyüğüne sahip olmak neye hizmet ediyor bilmem ama birilerini tatmin ettiğine eminim. En büyük başkanlık sarayına sahip olmak, en büyük adalet saraylarına sahip olmak bize fazla itibar kazandırmadı. Sadece övünüyoruz. En büyük adalet sarayları bizde olacağına dünyanın en adaletli ülkelerinden birisi olsaydık, dünyada daha itibarlı olurduk. En büyük Cumhurbaşkanlığı sarayı yerine, mütevazi Çankaya’dan idare edilseydik ama tam demokratik bir ülke olsaydık, dünyada daha fazla itibar görürdük.

Bir zamanlar da en büyük bayrak hastalığı vardı. Vatan toprakları parsel parsel satılırken sesini çıkarmayanlar, büyük bayrak sahibi olmakla övünüyorlardı. Bu hastalık maalesef hala devam ediyor. Önemli olan bayrağın büyüklüğü değil, ona sahip olma bilincidir. Askerlik vatan hizmetidir, “Her Türk asker doğar” diye tempo tutarız, ama bir bedelli yasası çıktı, parası olmayan kredi çekerek askerlikten kurtulmanın yolunu buldu. Hani biz asker millettik, hani vatan için can verirdik. İşin trajikomik yanı bu fazla kahramanlık gösterisinde bulunanların da askerlikten sıyırmış olanlar olması. Konumuza dönersek ben merak edip dünyanın en büyük fabrikaları nerelerdir diye internetten araştırdım, sonuç;

1-Volswogen Motor Fab. (Almanya)

2-Hyundai Motor Fab. (Kore)

3-Almere Çiçek (Hollanda)

4-Tela Fabrikası (ABD)

5-Boeing Uçak Fab. (ABD)

Dünyada milli geliri en yüksek ülkeler ise;

1-Luxenburg – 103bin 828 dolar

2-Norverç-  99bin 558 dolar

3-İsviçre – 78bin 925 dolar

4-Çin- 78bin 275 dolar

5-Avusturya- 67bin 556 dolar

6-Danimarka- 56bin 326 dolar

7-İsveç- 55bin 41 dolar

8-Kanada- 52bin 219 dolar

9-ABD- 51bin 49 dolar

10-Singapur- 51bin 709 dolar

En büyük saray, hava alanı yerine yukarıdaki sıralamalarda olsaydık daha fazla övünürdük!

31.10.2018

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com