SON DAKİKA
deniz-seki

ALT YAPILAR

Bu haber 30 Ekim 2018 - 6:35 'de eklendi ve 69 views kez görüntülendi.

Bir dönem Galatasaray’ın da formasını giyen Hollandalı Wesley Sneijder’in hayatını anlatan ‘Efsanelerin İzinde’ adlı bir program izledim.

Hollanda’nın en büyük 4.kentinde, işçi bir baba ve ev kadını bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiş bu oyuncu, daha 6 yaşındayken amatör olarak futbola başlamış. Bir yıl sonra yani 7 yaşında Ajax kulübü tarafından fark edilerek transfer edilmiş ve yaklaşık 10 yıl bu kulübün alt yapısında oynadıktan sonra 17 yaşında profesyonel yapılıp, 18 yaşında A takımda ilk maçına çıkmış.

Küçük yaşta yetenekleri keşfeden Avrupa, sabrederek bu yetenekleri ülkelerinin sporuna kazandırıyor. Dönüp Türkiye olarak durumumuza bakıyoruz, bırakın alt yapılardan futbolcu yetiştirmek, neredeyse alt yapıların kapılarına kilit vurulacak. Alt yapılar masraf yeri olarak görülmeye başlanmış. Alt yapısından yetişip Fenerbahçe’de futbol oynayan futbolcu kim diye merak ediyorum. Beşiktaş’ta Necip dışında en son hangi futbolcu alt yapıdan geldi.

Parayı basıp futbolcu almak varken, kim uğraşacak 10 yaşındaki çocukla, 16 yaşındaki gençle?

Peşinatını ver, gerisi Allah kerim. Ödersen ödersin, ödeyemezsen senden sonraki yönetim ödemek için uğraşsın dursun. Nasıl olsa genel kurullarda hesap sormak yok. Kongrede eller kalktı mı, borçtan da kurtuluyorsun, hesap vermekten de.

 

Bugün Denizlispor şampiyonluk mücadelesi veriyorsa, her ne kadar başka kulüplere de gidip gelseler; Asil Kaan, Recep Niyaz, Muhammed Himmet Ertürk, Alperen Babacan gibi kendi çocuklarının alın teri de var. Bu sayıyı çoğaltmaktan başka çare yok. Alt yapılardan sorumlu yönetici ve teknik adamların sorumluluğu herkesten daha fazla.

30.10.2018

Altay Varol
Altay Varolaltayvarol@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com