SON DAKİKA
deniz-seki

SONBAHAR ALERJİSİ

Bu haber 17 Ekim 2018 - 12:27 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

 

Mevsimin değişmesi ile beraber hastalıklarda artış gözlenebiliyor. Bu dönemde korunmak kolay olmasa da karşılaşabileceğimiz olası durumlara dikkatinizi çekmek istiyorum. Bunlardan biri de grip ve soğuk algınlığı ile karıştırılan alerjik rahatsızlıklar hakkında biraz bilgilenelim;

 

Mevsimsel alerjik rinit, doğada bulunan alerjen maddelere karşı burun mukozasının verdiği alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkıyor. Alerjik rinit, belli aylarda kendini gösterdiği gibi “perennial” denilen ve yıl boyu rastlanan şekilde de belirti verebiliyor. Genelde İlkbaharda olduğu sanılan bu tip alerjiler, sonbahar aylarında da sık görülebiliyor.

Alerjik rinit kendini sık hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı ve burun tıkanıklığı şikâyetleriyle gösteriyor. Bunlar ataklar şeklinde ortaya çıkıyor ancak söz konusu belirtileri taklit eden başka burun hastalıkları da olabiliyor. Bu nedenle yanlış teşhis ve tedavinin önüne geçmek için KBB uzmanına başvurmak önemli.

 

NEZLE VE GRİP BELİRTİLERİ, ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ İLE KARIŞTIRILABİLİR

 

Sonbahar aylarında hava akım değişiklikleri nedeniyle özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne güneyden gelen toz bulutları, bitki polenleri, kuru otlar ve yapraklar artmaktadır. Ayrıca yağmurlarla birlikte nem ve küfte gelişmektedir. Okulların açılması, ilden ile taşınma gibi sebeplerle oluşan yeni ortamlar alerjiyi tetikleyebilir. Özellikle okula başlayan çocuklarda artan nezle ve grip belirtilerine benzer belirtilere sahip alerjik rinitler göz ardı edilebilir.

 

ALERJİK RİNİT ASTIMI TETİKLEYEBİLİR

 

Polenler, solunum yoluyla vücuda girdiğinde, vücutta salınan “histamin” etkisiyle alerjik nezle veya rinit tablosuna neden olabilir. Burunda akıntı ve kaşınma başlayıp, hapşırık nöbetleri, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı ile devam edebilir. Ayrıca bronşlar etkilenerek, öksürük, nefes darlığı ve hırıltıyla kendini gösteren alerjik astım krizleri de ortaya çıkabilir. Gözlerde sulanma, şişme ve kaşıntıya, ciltteki kızarıklık ile kaşıntının eşlik edebilir, vücutta genel olarak yorgunluk, halsizlik, sinirlilik ve konsantrasyon bozukluğu da görülebilir.

 

 

GENEL OLARAK BAHAR ALERJİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

 

Polenlerin en yoğun olduğu sabah saatlerinde açık havaya çıkılmamalı, bu saatlerde ev havalandırılmamalı.

Bu dönemde açık havada spor yapılmamalı.

Polenler saçlar ve giysiler yoluyla iç mekânlara taşınabileceğinden, dışarıda giyilen giysiler eve gelince değiştirilmeli.

Saçlar her akşam yıkanmalı.

Klima kullanılıyorsa mutlaka polen filtresi kullanılmalı.

Polen mevsiminde açık havaya çıkarken şapka ve gözlük kullanılmalı.

Havalandırılmayan, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı.

17 ekim 2018

Mürüvvet Kılcı Sertoğlu
Mürüvvet Kılcı Sertoğlumuruvvet-kilci@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com