SON DAKİKA
deniz-seki

AKCİĞER TARAMANIZI YAPTIRIN!

Bu haber 15 Ekim 2018 - 7:57 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.

Akciğer kanserine bağlı ölümlerin artması erken tanıyı ve tedaviyi ön plana çıkartıyor. Tekden Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof.Dr.Nevzat Karabulut yaptığı açıklama ile akciğer kanserinin geç saptandığını ve tedavi başarısının düşük olduğunu belirtti.

 

Akciğer kanseri hakkında açıklamalarda bulunan Tekden Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof.Dr.Nevzat Karabulut, akciğer kanseri ile mücadelede en önemli hususun erken tanı ve tedavi olduğunu hatırlattı. Hastalığın bulgularının ortaya çıkmadan önce tedavi edilebileceğini belirten Karabulut; “Taramanın amacı, hastalığı henüz bulguları ortaya çıkmadan önce ve tedavi edilebilir evrede saptamaktır. Akciğer kanseri taraması, yüksek risk taşıyan ancak hiçbir şikâyet ve bulgusu olmayan kişilere Düşük Doz Bilgisayarlı Tomografi incelemesi ile yapılır” dedi.

 

Akciğer Kanseri’ne bağlı ölümlerin büyük bölümünü sigara kullananların oluşturduğunu belirten Karabulut; “Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada en çok ölüme yol açan kanser türüdür. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %85’i sigara içenlerde veya içip bırakmış olanlarda görülür. Erken evrede, yani küçük boyutlu ve çevreye ya da uzak organlara yayılım yapmada, saptanan kanserlerde tedavi başarısı çok yüksektir. Ancak, hastalık çoğu zaman komşu ve uzak organlara yayılmış durumda iken saptanmaktadır. Yapılan çalışmalarda düşük doz BT ile tarama yapılan hastalarda akciğer kanserine bağlı ölüm aranının azaldığı görülmektedir. Buna dayanarak dünyadaki sağlık otoriteleri yaş ve sigara içme miktarına göre yüksek risk taşıyan bireylere yılda bir düşük doz BT ile tarama yapılmasını önermektedir.

Aşağıdaki kriterleri karşılıyorsanız akciğer kanseri taraması yaptırabilirsiniz” dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com