SON DAKİKA

%50 BİNDİR, %10 İNDİR…

Bu haber 12 Ekim 2018 - 6:19 'de eklendi ve 83 views kez görüntülendi.
960x100 px

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” programını açıkladı. Yandaş medya dahil bütün gazeteleri inceledim, iyimser bir hava göremedim.

Piyasadaki fiyatların dengeye oturması için ekonominin kuralı arz-talep durumudur. Yani piyasada bir malın arzı (piyasaya sürülmesi) fazla, o mala talep az ise fiyatlar düşer. Eğer arz az talep fazla ise fiyatlar yükselir. Mala talep azken fiyatlar artarsa, mal üreticinin elinde kalır, mecburen fiyatlar düşürülür. Dolardaki artışı bahane ederek fiyatları arttırılan ürünler eğer talep olmazsa mecburen indirime gideceklerdir. Piyasaya mal arzını etkileyen en önemli sebep üretim maliyetidir. Eğer enerji dahil, tüm girdi fiyatları artırmışsa üretici fiyat artırmak zorundadır. Zabıta vasıtasıyla fiyat kontrolü yapmak ya da fiyatları indirmek mümkün değildir. Maliyetinin altında ürün satışı yapılamayacağı için üretici elindeki malı tükettikten sonra üretimden çekilir. Piyasa fiyatının oluşmasına en tipik örnek domateste yaşanan durumdur. Bu sene hastalık ve iklim nedeniyle üretim az olduğu için domates fiyatları hep yüksek olmuştur. Üretimi bol olan mandalina ise pazarda ucuzdur.

Bakan Albayrak “Tüm firmalarımızın asgari %10 indirim yapması konusunda karar aldık” dedi. %50 fiyat artıran bir firma için %10 indirim fazla bir şey ifade etmez. Önemli olan %50’lik artışın gerçeğe dayalı olup olmadığıdır. Piyasadaki bütün malların üretim ve satış fiyatlarını tespit edecek bir sistem olsa ki yok, kimin fırsatçı olduğu ortaya çıkardı.Tarım Bakanı Pakdemirli de “Zincir marketler 50 üründe %10 indirim yapacak” dedi. Eğer bu 50 ürün zaruri tüketim maddeleri ise ve fiyatları şişirilmeden indirim yapılıyorsa isabet olmuştur. Aksine bunlar elde kalan ve az ihtiyaç duyulan ürünler ise hiçbir yararı olmaz.

Bakan Albayrak ayrıca “Elektriğe ve doğalgaza yılsonuna kadar zam yapmayacağız” dedi. Sanırım bunun açılımı; Eğer döviz kuru artarsa bu söz tutulamayacak ya da yılbaşından sonra yüklü zam gelecek demektir. Bakan Albayrak’ın açıkladığı enflasyonla topyekûn mücadele programı tamamen iyi niyete bağlı. Bizim ülkemizde iyi niyetle bir yere varmak çok zordur.

İyi niyetle iş yapmak eğitimli ve kanunlara uyan insanların yaşadığı demokratik ülkelerde olur. O ülkelerde halk krizde iken yöneticiler lüks içinde yaşamaz. Halktan iyi niyet bekleyenlerin önce kendilerinin iyi niyetli olması gerekir.

12.10.2018

http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com