SON DAKİKA

PAÜ HASTANELERİ “BEBEK DOSTU HASTANE” SEÇİLDİ

Bu haber 10 Ekim 2018 - 8:49 'de eklendi ve 93 views kez görüntülendi.
960x100 px

PAÜ Hastanesi Yenidoğan ekibi hem doğum yapan annelere hem de bebeklere her konuda verdikleri destek ile “ Bebek Dostu Hastane “ unvanını alarak belgesini başhekimlik makamına sundular.

 

Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Yenidoğan ekibi verdikleri hizmetler ile ‘Bebek Dostu Hostane’ seçildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Özmert Özdemir, doğum ve doğumdan sonra verilen hizmetler ile bu başarının elde edildiğini ifade ederek; “Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile  beslenmelerini, 6.aydan sonra ek besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesini önermektedir. Anne sütü bebeğin değişen ihtiyacına göre sürekli yenilenen, laboratuvar ortamlarında üretilemeyecek birçok bileşenden oluşan mucizevi bir besindir. İçeriğindeki büyüme faktörleri, immunoglobulinler, oligosakkaritler, hormonlar, enzimler ve kök hücreler ile bebekleri ishal, orta kulak iltihabı, solunum yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, tip 1 diyabet, obezite ve kanserden korurken, hasarlanmış dokuları da tamir eder. Anne sütüyle beslenen bebeklerin görme, işitme fonksiyonları daha iyi, zeka seviyeleri daha yüksektir. Emzirme anne ve bebek arasındaki sevgi bağının kurulabilmesi için en iyi yoldur” dedi.

 

Prof. Dr. Hacer Ergin de bu belgeyi almaktan duydukları mutluluk duyduklarını belirterek; ““ Türk Nüfus Sağlık Araştırma verilerine göre ülkemizde tek başına emzirme 2008 yılında %42 iken, 2013 yılında %30’a düşmüştür. Bu veriler tüm gebe ve annelerin emzirme konusunda daha fazla eğitim ve desteğe ihtiyacı olduğunu göstermektedir. ‘Bebek Dostu Hastane’ ünvanını 2004 yılında alan hastanemizde “Anne sütü ve emzirmeyi destekleme” çalışma grubu tarafından fiziksel, kişisel ve duygusal olarak önemli bir süreçten geçen tüm annelere emzirme danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Doğumdan önce gebe polikliniğinde başlayan bu hizmet doğum salonunda devam etmektedir. Hem sezaryen hem de normal doğumlarda bebek ilk yarım saatte annesine emzirtilmektedir. Doğumdan sonra anne ile bebeği aynı odada izlenirken emzirme desteği de devam etmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde de hem prematüre hem de zamanında doğmuş hasta bebeklerde olabildiğince erken anne sütüne başlanmakta, doğum ağırlığı 1500 gramdan küçük bebekler bile annesini emerek taburcu edilmektedir. Emzirme desteği taburculuktan sonra da devam etmekte, yenidoğan ve prematüre polikliniğimizde emzirme süreci gözlemlenerek yaşanan problemler çözüme kavuşturulmaktadır” dedi.

 

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com