SON DAKİKA

ARSLAN’DAN, ERDOĞAN’A VARLIK FONU TEPKİSİ

Bu haber 14 Eylül 2018 - 7:53 'de eklendi ve 215 views kez görüntülendi.
960x100 px

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dövizle sözleşmeden TL’ye geçiş, faiz çıkışı ve Varlık Fonu kararlarını değerlendirdi. Arslan, “16 Nisan referandumunun maliyetleriyle karşı karşıyayız. Tek Hazine hesaplama yöntemini geçen ay değiştirmişlerdi, meğerse Tek Adam/Tek Damat modeline göre hazineyi ayarlamışlar. Padişah buyruğu gibi döviz kararnamesi çıkmaz. Siz öyle bir karar alınca her sözleşme dövizden TL’ye dönüyorsa, devleti borç altına soktuğunuz köprü, yol, hastane kurlarını neden dövizden TL’ye çevirmiyorsunuz? Kurumların itibarıyla bu kadar oynanırsa yatırım ve sermaye akışı daha çok duracak.” ifadesini kullandı.

 

 

Hazinenin tek adama bağlandığını ifade eden CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan; “Geçen ay “Tek Hazine Hesabı”nı değiştirmişlerdi, meğer yeni Tek Hazine hesaplama yöntemi dedikleri, hazineyi tek adama, tek damada bağlamakmış.16 Nisan Anayasa Referandumu’nun getirdiği değişiklerin acısı, tek adam zihniyetinin maliyeti tek tek açığa çıkıyor. Yazıktır, Türkiye bir ailenin ve partinin hırsları yüzünden tüm kazanımlarını ve gücünü kaybediyor! Yiğit Bulutların aklıyla ekonomiyi kurtarmaya kalkanlar, bugün onları görevden alıp her koltuğa kendini atıyor. Atayan o, atanan o! Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde böyle bir uygulama yoktur, olamaz da. Ancak diktanın olduğu ülkelerde olur bu yanlış kararlar” dedi.

 

“BÖYLE DEVLET YÖNETİMİ OLMAZ”

Ekonomiyle ilgili hesap vermesi gereken kurumların içlerinin boşaltıldığını ve kurumların tek ele alındığını ifade eden Arslan; “Yaşanan büyük ekonomik çöküşün hesabını vermesi gerekenler kurumların içini oyuyor, sonra da kendi tekellerine alıyor. Erdoğan’a bir Saray yetmedi, peşinden yazlık Saray yaptırıyor, şimdi de Ahlat’ta 1071 m2’lik Cumhurbaşkanlığı Köşkü yaptırmak istiyor. Ülkenin geldiği nokta belli olduğu halde, Cumhurbaşkanı paraları çarçur edecek yer arıyor” dedi.

 

“PADİŞAH BUYRUĞU GİBİ KARARNAME ÇIKMAZ”

Belirsizliğin ve hukuksuzluğun yaşandığı bir dönem olduğunu belirten Arslan; “Belirsizliğin, öngörülemezliğin, hukukun padişah buyruğuna terk edildiği bir dönemi yaşıyoruz. Merkez Bankasının her kararına müdahalenin yapıldığı, karar öncesinde bankaya kafa tutulduğu bir dönemde ekonomi çöker,piyasaya güvensizlik hakim olur, yatırımlar durur, sermaye akışı olmaz. Hızla akılcı uygulamalara geçilmesini ve ortak aklın hakim olduğu bir yönetim olmasını istiyoruz” dedi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com