SON DAKİKA

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN İDDİALARA YALANLAMA

Bu haber 13 Eylül 2018 - 8:09 'de eklendi ve 284 views kez görüntülendi.

Denizli’nin Zeytinli Yaylası’ndaki kaynak sularının Denizli Orman Bölge Müdürlüğü tarafından alınarak lojmanlarda ve tesislerde kullanacağı iddialarına Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Müdürlük tarafından yapılan açıklamada ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu belirtildi.

 

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre basında Zeytinli Yaylası’ndaki kaynak sularıyla ilgili ortaya atılan iddiaların kesinlikle doğru olmadığını belirtilerek; “Son günlerde basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde Zeytin Yaylası mevkiinde bulunan kaynak suyunun tamamının Orman Bölge Müdürlüğünce borularla taşınarak bahçe sulaması ve lojmanlarda kullanılacağı, su kaynağının kuruyacağı, çevre ve yaban hayatına olumsuz etkisi olacağı, arkeolojik sit alanlarının zarar göreceği iddia edilmektedir. Bu iddialar kesinlikle doğru değildir” denildi.

 

Açıklamada bölgede çok sayıda kaynak suyu bulunduğu ve alınan suyun bir kısmının alınacağı ve kaynakların kurutulmasının söz konusu olmadığı ifade edilerek; “Zeytin Yaylası bölgesinde aynı dereyi besleyen birçok kaynak suyu vardır. Haberlere konu kaynak suyu bunlardan sadece biridir ki bu kaynakta 4 litre/saniye su bulunmaktadır. Basında çıkan haberlerin aksine suyun kesinlikle tamamı değil 4 litrelik suyun sadece 1 litresi (1 lt/sn) alınacak kalan 3 litre (3 lt/sn) ise kaynağında bırakılarak yöredeki diğer su kaynakları ile birlikte yaban hayatı biyolojik çeşitlilik ve dere vejetasyonunun devamını sağlanacaktır. Özetle bu çalışmalar neticesinde yörede hiçbir su kaynağı kurutulmayacak veya yok olmayacaktır. Alınan suyun nerede kullanılacağına gelince haberlerin aksine; alınan su ile öncelikle 1. Derecede orman yangını riski taşıyan ve en çok yangın çıkan Denizli şehir merkezine yakın ormanlarda çıkacak yangınlara ilk müdahaleyi gerçekleştiren yangın helikopteri ve diğer yangın arozözlerinin su ikmalini sağlamak için inşa edilecek yangın havuzunun su ihtiyacı karşılanacaktır” denildi.

 

Suyun Denizli halkının kullanılmasını sunulacağını belirtildiği açıklamada; “Bunun yanında alınacak su Zeytin Yaylasını Çamlık Şehir Ormanına bağlayan yol(yürüyüş yolu) güzergâhından getirilecek olup,yol güzergâhında içinde 1’inci, 2’inci 3’üncü çeşmelerinde bulunduğu bütün kurumuş çeşmelere su verilerek sportif yürüyüş yapan vatandaşların ve bu bölgedeki yaban hayatınada hizmet verilmiş olacaktır.Getirilen suyun bir kısmı ile de kendilerine her şeyimizi borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizin adını yaşatmak hayır ve dua ile anılmasını sağlamak için Çamlık Şehir Ormanında Çamlık Şehitler Çeşmesi adıyla bir çeşme yapılarak Denizli halkının kullanımına sunulacaktır” dedi.

 

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, muhtarlarında konuyla ilgili kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini ifade edilerek, halkın bu açıklamada itibar etmemesi istendi.

 

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com