SON DAKİKA
divarci

KARACA’DAN, MENDERES İÇİN ACİL EYLEM PLANI ÇAĞRISI!

Bu haber 09 Ağustos 2018 - 9:49 'de eklendi ve 237 views kez görüntülendi.
divarci

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Menderes Havzası’nda su kirliliğine bağlı artan sağlık sorunları için Meclis Araştırması istedi.

 

Türkiye’nin 59 su varlığının tehdit altında olduğunu söyleyen Karaca; bunlardan Bafa Gölü, Bartın ve Nilüfer Çayları gibi 8 su varlığının artık geri dönüşü olmayan noktada kirlendiğine, geri döndürmenin zor da olsa hala mümkün olduğuna, 36 su varlığından birinin de Ege’ye hayat veren Menderes Nehri olduğuna dikkat çekti.

Karaca, Menderes Nehri’ni besleyen çayların üzerinde yer alan HES’lerin özelleştirilmeye başlanması ile şirketlerin kazançlarını arttırmak uğruna Menderes Nehri’ne daha az su bıraktığını ya da sıcakları ve yağış azlığını gerekçe göstererek hiç bırakmadığını söyledi. Karaca,artan sanayi kaynaklı kirlilik nedeniyle Menderes Havzası’nda kanser başta olmak üzere artan sağlık sorunları kaynaklı maliyetlerin araştırılması büyük önem taşıdığını vurguladı Biçer Karaca; eylem planları ve projeler hazırlanmasına rağmen, yüksek maliyet gerekçe gösterilerek toplum sağlığını tehdit eden kirliliğe çözümün ertelenmesinin geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağını hatırlattı.

Büyük Menderes Nehri’nin Ege Bölgesi’nin en uzun nehri olduğunu belirten Karaca, nehrin beslediği Menderes Havzası’nın, ekolojik özellikleri nedeniyle Ege Bölgesi ve Türkiye tarımına önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çekti. Havzanın yaklaşık %44‘lük bir kısmının tarım alanı olduğunu ifade eden Biçer Karaca, “Havzanın en önemli özelliği pamuk, zeytin, incir, kestane, buğday, mısır, arpa, ayçiçeği, meyve ve sebze başta olmak üzere Türkiye tarımı için önemli miktarda tarımsal ürün üretilmesidir. Büyük Menderes topraklarının neredeyse yarısında (%45) tarımsal üretim yapan Egeli çiftçiler sadece 2010 yılında Türkiye kestane üretiminin %31’ini, incir üretiminin yaklaşık %65’i, zeytin üretimin %20’sini sağlamışlardır” dedi.

“Büyük Menderes Havzası ve onu besleyen Büyük Menderes Nehri, kirliliğe, JES’lere, HES’lere ve madenlere feda edilemez” diyen Karaca, TBMM’yi Büyük Menderes Nehri’ni Kurtarma Eylem Planı’nı acilen uygulamaya davet etti. Menderes’te sanayileşmenin artışı ve atık su arıtma tesislerine duyulan ihtiyacın yeterince karşılanamaması, denetimin etkin ve kontrollü yapılıp yapılmadığının izlenmesi, acil müdahale gerektiren su kirliliğine çözüm ve sağlık sorunlarının maliyetinin kapsamlı bir şekilde araştırılması için Meclis’i göreve çağırdı.

http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com